چگونه در طی تولید خوراک طیور، سالمونلا را مهار کنیم

مهار کامل سالمونلا در جریان تولید خوراک طیور نیاز به دقت و توجه کامل دارد چرا که علی‌رغم دقت در تهیه‌ی منابع، انتظار می‌رود که برخی از مواد خام وارد آسیاب شده و آن را آلوده نماید. هنگامی‌که نوبت استفاده از فناوری‌های تغذیه‌ای برای کاهش سالمونلا در سیستم تولیدات طیور می‌رسد، همه‌ی افراد دخیل باید از خود بپرسند که:«آیا ما به راستی درباره‌ی این کار جدی هستیم؟ یا فقط دلمان می‌خواهد که این کار را انجام دهیم و بیش از آن کاری نمی‌کنیم؟». در واقع، بسیاری از آن‌هایی که دخیل در تهیه‌ی خوراک طیور هستند از اعمال هزینه‌های اضافی به این فرآیند برای اطمینان از بهداشت بیشتر تعلل می‌کنند. برخی مثال‌ها از هزینه‌های اضافی عبارتند از: حذف عناصری که می‌توانند از لحاظ سالمونلا مثبت باشند، عملیات حرارتی خوراک‌هایی که از لحاظ تاریخی به شکل خمیری به مرغ‌ها خورانیده می‌شدند و نیروی کار اضافی و هزینه‌های مواد همراه با نمونه‌گیری و پایش.

ما می‌باید بپرسیم: آیا به راستی می‌خواهیم بدانیم آیا نمونه‌های ما سالمونلا مثبت هستند؟

 شروع مهار سالمونلا نگهداری خوب از سالن‌ها است

همه‌ی مناطق آسیاب خوراک را باید تمیز و پاکیزه نگه داشت و هر کدام از کارکنان این آسیاب باید با وسواس عمل کنند. برای نمونه، گردوغبار می‌تواند سالمونلا را با خود حمل کند و خود یک واسطه‌ی رشد برای عموم میکروارگانیسم‌‌ها‌ باشد. بنابراین، همه‌ی سطوح را باید جارو کرد و گرد و غبار را از روی آن‌‌ها‌ زدود.  به همین ترتیب نوار نقاله‌‌ها‌ی سوراخ شده و مخازن را باید تعمیر کرد وگرنه کاهش گردوخاک بسیار دشوار خواهد بود. همچنین اتاق‌‌ها‌ی داخلی آسیاب نباید مکانی برای تلنبار شدن آشغال‌‌ها‌، قطعه‌‌ها‌ی استفاده شده و ته‌مانده‌‌ها‌ گردد.

تشریح کننده‌‌ها‌ی کلیدی یک آسیاب واژه‌‌ها‌یی مانند تمیز، مرتب، پاکیزه هستند، جایی که در آن مهار و کنترل باکتری‌‌ها‌ یک اولویت است. در هیچ بخشی از آسیاب نباید پرنده‌‌ها‌ی وحشی لانه کرده باشند. اگر مخزن‌‌ها‌ی روباز و صاف داشته باشیم، باید بسته نگه داشته شده باشد و از ورود هر گونه جانوری به آن محافظت شود. این کاری دشوار است و همه‌ی مخازن رو باز را باید سرانجام تبدیل به مخازن دربسته و محفوظ کرد. طبیعتا، مهار جوندگان، و ترجیحا حذف آن‌‌ها‌ می‌باید یکی دیگر از اولویت‌‌ها‌ی ما باشد تا جدیت در مهار سامونلا رعایت گردد.

 خود را برای رو به رو شدن با مواد خام سالمونلا مثبت آماده کنید

پایش عناصر ورودی به آسیاب و گزینش – یا حذف، بسته به نتایج آزمایش‌‌ها‌- از اهمیت زیادی برخوردار است. با این حال باید تشخیص دهیم که مواد خام ورودی به آسیاب می‌باید گهگاهی سالمونلا مثبت باشند.

به خوبی و با سند و مدرک مشخص شده است که محصولات مشتق از حیوانات حامل بزرگترین چالش‌‌ها‌ هستند، اما دیدن نمونه‌‌ها‌ی آلوده‌ی ذرت، محصولات جانبی ذرت، خوراک سویا، محصولات جانبی گندم و حتی چربی مایع چیز عجیبی نیست. اگر برنامه‌ی پایش شما نتایج مواد خام مثبت را در زمان‌‌ها‌ و دوره‌‌ها‌ی منظم آشکار نکند، این احتمال هست که شما آزمایش‌‌ها‌ی منظم و کافی را انجام نمی‌دهید، یا تکنولوژی‌‌ها‌ی لازم حساس را به اندازه‌ی کافی به کار نگرفته‌اید.

اگر کاملا تمایل به این دارید که نقطه ضعف‌‌ها‌ی خود را درباره‌ی زنجیره‌ی مواد خام شناسایی کنید، اطمینان حاصل کنید که تا نقطه‌ی اطمینان کامل از نتایج آزمایش‌‌ها‌ را انجام می‌دهید. مگر اینکه هماهنگی خصوصی میان عرضه‌کننده و سازنده‌ی خوراک انجام گرفته باشد، به جز این موضوع، هیچ قانون تجاری درباره‌ی عناصر گیاهی یا سبزیجاتی برای سالمونلا وجود ندارد. بنابراین نیاز است که عملکرد عرضه‌کننده به واسطه‌ی پایش‌‌ها‌ی خود شما پشتیبانی و پیگیری گردد. اما علی‌رغم همه‌ی تلاش‌‌ها‌ی خوب در انتخاب و ردگیری مواد خام، هنوز عناصری پیش خواهند آمد که به درون میکسر راه پیدا می‌کنند و متاسفانه حاوی سالمونلا هم هستند.

 گرما دادن یکی از گام‌‌ها‌ی کشنده‌ی حیاتی است

موثرترین گام در مهار سالمونلا در آسیاب از راه گرمادهی به دست می‌آید. این ادبیات پر است از توصیه‌‌ها‌ی شرایط دمایی، که دامنه ای از ۷۴ درجه سیلسیوس تا ۸۵ درجه دارند. با این حال متاسفانه با گوناگونی در زمان تغییر وضعیت‌‌ها‌ و رطوبت، هیچ عدد مطلقی برای این کار وجود ندارد.

برخی تمایل دارند که فرآیند اعمال حرارت را بیش از حد مدیریت کرده و دیدگاه آنان این است که «هرچه بیشتر بهتر». در موردی مانند Cobb زمان وضعیت‌دهی خود را تا ۹۰ درجه سیلسیوس با همراهی یک عامل بهداشتی‌کننده گسترش داده‌ایم. تولیدکننده‌‌ها‌ی دیگر خوراک از ماشین‌‌ها‌ی تولید حرارت همچون گسترش‌دهنده‌ی شکاف حلقوی (annular gap expanders) یا دفع‌کننده‌‌ها‌ (extruders) برای فیلتر کردن خوراک با گرمای فراتر از گرمای تغییر وضعیت استفاده می‌کنند.

 کولر تمیز

اگر هنگام وارد شدن به کولر خوراک با هوای آلوده‌ی کثیف برخورد کند، گام حرارت جذابیت کمتری خواهد داشت. به همین دلیل است که کولر باید منبع تامین هوای اختصاصی متعلق به خود را داشته باشد. این نوع هوای اختصاصی کولر از بخشی از آسیاب که کمترین احتمال آلودگی دوباره توسط باکتری‌‌ها‌ی موجود در هوا را داشته باشد تامین می‌گردد. ایده آن است که هوای فیلتر شده از بالای آسیاب یا از جایی که گردوغبار ندارد تامین گردد. صرف‌نظر از نوع روش تمیز کردن هوا، خود کولر نمی‌تواند یک محفظه‌ی باز برای کشیدن هوا از محوطه‌ی آلوده و کثیف باشد.

مناطق تمیز و آلوده‌ی آسیاب

هنگامی‌که صحبت از سالمونلا هست، مناطق «کثیف» آسیاب، همان مناطق پذیرش مواد خام، انبار، خردکننده، وزن‌کننده و باسکول و همه‌ی بالابرهای متصل و تونل‌‌ها‌ی مرتبط به این فضاها می‌باشند. آسیاب پلت و/یا دیگر گام‌‌ها‌ی حرارتی به عنوان مناطق گذار از تمیز به کثیف به شمار می‌روند – در هنگامی‌که غذا استریل می‌شود. بنابراین، مناطق تمیز شامل این مکان‌‌ها‌ هستند: شوت خروجی آسیاب پلت، کولر، خردکننده (crumbler)، خوراک آماده شده، مخزن خوراک آماده شده و بالابرهای تخلیه‌ی بار.

رفت و آمد انسانی باید در هنگامی ‌که از منطقه ای کثیف به منطقه ای تمیز در درون آسیاب انجام می‌گیرد محدود گردد، و اگر این مناطق دیوار یا موانعی داشته باشند که آن‌‌ها‌ را از هم جدا کند، یکی از مزایای بزرگ به شمار می‌رود. برخی از سیستم‌‌ها‌ی تهویه هوای عالی و کاملا مناسب هم هستند که می‌توانند در بخش‌‌ها‌ی تمیز آسیاب از طریق اعمال فشار هوا از درون آن‌‌ها‌، از ورود آلودگی از سوی بخش‌‌ها‌ی کثیف جلوگیری کنند. مخازن درگاه‌‌ها‌ی تخلیه بار نیز می‌توانند دارای هوای پرفشار از درون باشند همراه با درهایی که به طور خودکار و در طی فرآیند پیاده کردن بار بسته می‌شوند. مهار جریان هوا یکی از فاکتورهای حیاتی برای بهداشتی نگه داشتن خوراک از آلودگی توسط سالمونلاست.

نویسنده : Steve Bolden

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *